A látás mindenki életében a legfontosabb, ezért rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk szemünk épségére. A rendszeres szemészeti vizsgálat segít megelőzni a komolyabb szembetegségek kialakulását, illetve azok korai stádiumban való felfedezésével nagymértékben felgyorsítható a gyógyulás is. Lássuk, mire is kell kiterjednie egy alapos szemészeti vizsgálatnak!
Mikor menjünk szemészetre?
A legtöbb ember csak akkor megy szemészhez, ha új szemüveget kell felírni, esetleg ha olyan problémát észlel, ami a mindennapi életben is gondot jelent. Orvoshoz járni senki sem szeret, azonban az alábbi tünetekre mindenképpen fontos odafigyelni:
– Ha a szemet tompa sérülés érte, javasolt a kivizsgálás.
– Ha a látótérben több homályos folt jelenik meg, vagy villanásokat észlelünk, mindenképpen szükséges az orvosi ellenőrzés.
– Cukorbetegség vagy magas vérnyomás esetén ajánlott a rendszeres kivizsgálás.
– Hirtelen rosszabbodik a látás, túl sűrűn kell szemüveget cserélni, javasolt a lehetséges betegségek lehetőségeinek felmérése.
A szemészeti vizsgálat menete
A vizsgálat minden esetben a pácienssel történő konzultációval kezdődik, melynek során a szemész szakorvos kikérdezi a beteget korábbi vagy meglévő betegségeiről, illetve arról, hogy milyen gyógyszereket szed, és melyekre lehet allergiás. A szemészeti vizsgálat során az orvos megtekinti a szemhéjat és a szemgolyót, ellenőrzi a szem mozgását, illetve a szivárványhártya, a kötőhártya és a szaruhártya állapotát.
A vizsgálat a tünetek függvényében kiterjedhet még:
– a látóélesség vizsgálatára
– a színlátás vizsgálatára, ha felmerül a színtévesztés lehetősége
– a szem fényérzésének vizsgálatára
– a csarnokzug vizsgálatára réslámpával
– szemfenékvizsgálatra, azaz az ideghártya vizsgálatára
– szemnyomásmérésre, ha zöldhályog veszélye merül fel
Mi a teendő szürkehályog esetén?
Amennyiben a beteg látásromlást, fátyolos látást, a színek halványodását, megromlott éjszakai látást, kettős látást vagy éppen fényérzékenységet tapasztal, a legvalószínűbb, hogy szürkehályog akadályozza a látást. Szerencsére ma már egyszerű, mintegy húsz percet igénybevevő szürkehályog műtéttel orvosolható a probléma. A fájdalommentes eljárás során az orvos eltávolítja a károsodott szemlencsét, majd helyére műlencsét helyez be – így a páciens nemcsak a betegségtől, de akár korábbi szemüvegétől is megszabadulhat.